Foto: Archiv Andrey Knotkové

Tlak je v marma terapii nutný

Andreu Knotkovou vždy fascinovala práce s tělem, tak se skrze práci s jogou a jogovou terapií přesunula do oblasti body terapie. “A začala jsem hledat školu, kde bych se tajemné učení marma terapie mohla naučit,” vzpomíná na své začátky s touto metodou, kterou studovala v Indii.

Zveřejněno: 12.10.21

Jaké to pro vás je, pořád na někoho tlačit? 

Vlastně jste se docela trefil. Vyvíjím určitý tlak na sebe i na druhé. Myslím, že všechny techniky, které vedou k seberozvoji a posílení ducha i těla, obsahují ve své podstatě určitou formu tlaku. Ideální je, když tento tlak člověka rozvíjí, stimuluje a podněcuje jeho dobré jádro. Horší je když je tlak příliš velký a vede k destrukci, ztrátě sebedůvěry a oslabení. S marma terapií je to v mnohém podobné. Hledám s klienty formu tlaku, která motivuje jejich vlastní léčivé síly k aktivaci, a ta je u každého trochu jiná. Učím se sama na sobě poznat, kde je to akorát, ale samozřejmě dělám chyby, které slouží k tomu, abych znovu našla střed. 

S čím konkrétně metoda pomáhá? 

Obecně marma terapie odstraňuje únavu, opotřebování těla, zlepšuje spánek, zrak, imunitu, tonizuje trávení. Je zajímavé sledovat, že v různých kulturách mají lidé obecně více problémy s jinými energetickými drahami. Například zde v Evropě se často setkávám s tím, že mají lidé citlivější marmu tlustého střeva, která je zezadu na lýtku. Citlivá dráha značí nerovnováhu, tendenci k onemocnění. Naopak Indové mají tuto marmu po stlačení obvykle bezbolestnou. Marmy takto fungují též jako forma diagnostiky - podle odezvy těla mohu vyčíst, co je potřeba v těle posílit a co naopak funguje dobře. Z řad mých klientů vidím, že škála působení této metody je široká - pomáhá s depresemi, problémy se žaludkem, k dobré funkci ženských orgánů, zlepšení schopnosti relaxovat, rekonvalescenci po úrazech, migrénou, nespavostí a mohli bychom vyjmenovat řadu dalších. 

Na která místa těla se tlačí? V těle je prý 107 hlavních marma bodů… 

Celkem se hovoří o 108 hlavních marma bodech, posledním je samotná mysl, které se v podstatě dotýkají všechny ostatní marmy. Každý marma bod ovlivňuje funkci konkrétního orgánu v těle a je spojený s psychickými a emočními tématy, energetickými drahami a specifickým léčivým potenciálem. Marmy se nachází v místech, kde se setkávají svaly, cévy, kosti, vazivová tkáň a klouby. 

A jak vznikají takzvané tělesně-emoční bloky, se kterými marma terapie pracuje? 

Člověk je tělem, ale také duší, emocemi a myslí. Pokud dlouhodobě nejsme v kontaktu se svými emocemi nebo je z nějakých důvodů nemůžeme projevit či je potlačujeme nebo jsme prostě v situaci, kdy zažíváme velmi silné emoce delší dobu a nedokážeme je všechny zpracovat, ukládají se tyto prožitky do těla. Tělo nás vlastně chrání, aby se náš systém nepřehltil a nezkolaboval - vezme část této tíhy na sebe. Všechna zatuhlá místa na těle, kde špatně proudí energie nebo nás něco bolí, byla původně emocemi, které systémem neprošly hladce. 

Měla byste příklad? 

Jeden můj klient například zažíval dlouhodobě v dětství fyzickou agresivitu od otce, měl na něj vztek, ale nedokázal ho projevit, protože se bál otcovy reakce. Vztek na otce se mu uložil do zádových svalů pod lopatkami zvaných rhomboidy, protože to je místo, kde ukládáme nezpracovanou agresi – pochází z potlačených impulsů se fyzicky bránit/zaútočit na protivníka pěstmi. Když jsme s těmito místy opakovaně pracovali, zádové svaly se postupně uvolňovaly a klient měl možnost prožít staré emoce a opustit svůj starý příběh. Mně osobně tato metoda pomohla s řadou věcí, které jsem v těle držela, například s tendencí schovávat hlavu mezi ramena kvůli strachu a obraně před napadením zvenčí. 

Zaměřujete se i na pulz, co může ukázat? 

Skrze pulz může zkušený marma terapeut stanovit komplexní diagnózu klienta podobně jako když dostanete výsledky z krve. Já jsem v tomto začátečník - dokážu stanovit základní diagnózu, poznám, jaké v těle převažují elementy a jaké by mohly být jejich základní disbalance. To pak obvykle potvrdí či vyvrátí samotné ošetření. 

Proč je důležité si při práci stanovit záměr? 

Je dobré si před prací s tělem stanovit záměr, protože když se nahlas vysloví, tak to něco dělá. Je to jeden ze způsobů jakým směřujeme energii určitým směrem, jelikož i slova a jejich náboj jsou formou energie. Po vyslovení záměru se na klienta napojím a vidím mapu toho, s jakými částmi těla a marmami mám pracovat, abychom šli tomuto záměru naproti. Záměr se tedy ve společné práci vždy odrazí. Chápu, že to asi může znít trochu nepředstavitelně, je to vždy o konkrétní situaci, a s každým to funguje trochu jinak. Konkrétní formulace záměru je též důležitá. Vhodné je stanovit to, co si přejeme z těla vypustit, abychom byli blíže stavu, kde si přejeme být. Takový záměr funguje většinou dobře. Klient při ošetření leží na lehátku. Záměr je též formou zvědomění si toho, kde v danou chvíli jsme. 

Je marma terapie spíše relaxační? Zmínila jste, že tlak na některé body může provázet i bolest. 

Marma terapie se může provádět za účelem relaxace a její provedení pak bude vypadat jinak, než když marmuji klienta například z důvodu zlepšení funkce určitého orgánu nebo se záměrem hluboké emoční výpustě. Obvykle se terapie, kterou provádím, skládá z doteků a masážních technik, které jsou příjemné a relaxační, ale také z poměrně silného tlaku na některé body, který může být i v úlevném slova smyslu částečně bolestivý. 

Existuje nějaká hranice, za kterou nelze jít? 

Bolest by neměla přesáhnout určitou mez, protože pak přestává fungovat terapeuticky - svalové skupiny se opět v křeči stáhnout a problém se může přenést jinam. Já osobně kombinuji různé techniky práce s tělem a marma terapie je jednou z nich. S každým klientem je práce velmi osobitá a individuální. Někdy stačí ke zlepšení zdravotního problému jedno nebo dvě setkání. Obvykle je ale práce spíše kontinuální, protože marma terapie jednoduše působí blahodárně na celý systém a klienti v ní mnohdy rádi pokračují, i když už se cítí lépe nebo původní problém vymizel. Často ke mně chodí klienti pravidelně v delších časových rozestupech za účelem seberozvoje vždy s novým záměrem, aby udržovali své tělo, mysl i emoce kontinuálně v dobré rovnováze. 

Jak jste se s marma terapií seznámila a proč se jí věnujete? 

Marma terapii jsem začala studovat v Indii poté, co se mi také pomocí jógy a ajurvédy podařilo se vyléčit z – podle lékařů zde na západě – nevyléčitelné nemoci. Východní přístup k léčení člověka jako celistvé bytosti skrze příčinu nemoci mě velmi zaujal, protože jsem sama pocítila jeho velkou sílu a efektivitu. 

Co vás metoda naučila? 

Ze zkušenosti vidím, že tělo dokáže mnohé neduhy vyléčit samo, když mu k tomu dáme vhodné podmínky a marma terapie v některých případech funguje až zázračně. Je naplňující vidět klienty, kterým tato metoda pomáhá a zlepšuje kvalitu jejich života, a to je asi jeden z důvodů, proč se jí stále věnuji. Práci s tělem se věnuji též při Maitri dýchání, což je technika napomáhající celkovému rozvoji člověka skrze prohloubené intenzivní dýchání, rituální rámec, evokativní hudbu a vhodný dotyk. 

Metoda ale není příliš rozšířená, ne? 

Marma terapie byla po mnoha staletí držena v tajnosti a byla předávána pouze z učitele na pečlivě vybraného žáka, z otce na syna a podobně. Nebyly o ní žádné záznamy a dodnes v podstatě žádná detailnější literatura neexistuje. Dnes se dá marma již studovat v Indii, ale možností, ani učitelů, kteří by byli ochotni tuto nauku předávat, není mnoho. Měla jsem štěstí, že jsem narazila na velmi svéráznou učitelku, která se rozhodla předávat nauku i studentům ze západu. Nemá totiž děti a tedy ani žádného přímého dědice své léčitelské cesty, a tak se rozhodla založit vlastní školu. Základní výcvik v Marma terapii v jejím podání má 120 hodin a praxi. Nejvíce jsem se naučila konkrétní prací s klienty a cítím, že čím déle metodu aplikuji, tím lépe jí vnímám a dokážu vhodně použít. 

Kde působíte, kde vás zájemci mohou najít? 

V loňském roce jsme se s rodinou odstěhovali z Prahy. Momentálně do Prahy dojíždím dva dny v týdnu, a působím zde na Vinohradech. Dále působím v Zadní Třebani na Berounsku, kam za mnou dojíždějí lidé z okolí i z větší dálky. Myslím si, že mohu pomoci každému, kdo je ochotný pomoci sám sobě. Jsem zároveň vděčná, že v posledních letech ke mně často přichází do terapie lidé, kteří na sobě pracují a jsou ochotni se vyvíjet a postavit se ke své životní situaci aktivně, ať už je jakákoli. Taková práce je pro mě radost.

Související

Seriál otužování po česku: 2. Nejseš Wim Hof, plav!

Brrr. Jsem v tom po uši. V ledové Vltavě. Podle jiných je voda jako kafe. V první půlce října píšu druhý díl reportážního seriálu Otužování po česku. Přidejte se.


Marma terapie? Začněte dýcháním

Koho zaujala marma terapie a rád by si něco vyzkoušel teď hned, může praktikovat plný jógový dech. Jeho zvládnutí je totiž základem pro to, aby metoda dobře fungovala. “Nemohu totiž doporučit, aby kdokoliv bez předchozí zkušenosti sám doma zkoušel techniky marma terapie na základě teoretického...


Marma terapie - Indické léčení staré tisíce let

Marma terapie je terapeutická metoda práce s tělem, která pomáhá aktivovat v člověku vlastní schopnost se vyléčit, být v dobré duševní i fyzické kondici a rovnováze. “Slovo marma pochází za sanskrtského pojmu mru nebo marr, které znamenají usmrtit, a také tajemství,” říká body terapeutka Andrea...


Andrea Knotková

Andrea Knotková Body terapeutka a jógová terapeutka v Praze a v Řevnicích. Vede skupinové lekce a pobyty s jógou převážně v Čechách a Indii. Pracuje s marma terapií, což je učení, které pochází z Indie. Od roku 2009 se věnuje maitri dýchání a je pro ni vždy zážitkem, vede skupinová i individuální...


Objevte základní tipy pro výrobu a nákup esenciálních olejů

Byť sílu esenciálních olejů uznávali už lidé ve starověku, v současnosti jsou pro mnoho z nás stále záhadou.