Foto: Archiv Josefa Vrba

Takzvaná „nevyléčitelnost“ pro mě nic neznamená, říká reflexní terapeut

„Terapie za vás nic nevyřeší, ale možná vám dodá sílu, abyste to vyřešili sami,“ říká Josef Vrba. Na vzrůst malý muž, avšak – jak zjišťuji později - velký svými znalostmi a dovednostmi.

Zveřejněno: 18.10.21

Sedíme v útulné masérně v Praze na Florenci a já mám po několika málo minutách pocit, že už jen jeho samotná přítomnost na mě působí blahodárně. Má v sobě totiž naprosto stoický klid, z něhož se na mě trochu přenáší… 

Sám přiznává, že léčit chtěl vlastně odjakživa a je velmi rád, že se nakonec může živit tím, pro co se narodil. „Vlastně teď hlavně naplňuji své jméno – Vrba,“ říká s úsměvem. S reflexní terapií prý začal už před dvaadvaceti lety. „Jednou, když jsem pracoval na stavbě a měl jsem z toho namožené celé tělo, mi kamarád řekl, že byl na kurzu reflexky a že mi to přes nohu uvolní. Já tomu nevěřil, ale nakonec jsem souhlasil. Sice to hodně bolelo, ale ulevilo se mi. Hned jsem si také došel na kurz a od té doby se tím živím.“   

Přestože rozhovor měl být zaměřen na reflexní terapii, nakonec jsme se dostali i k mnoha dalším tématům, protože přístup pana Vrby je hodně komplexní. „Dneska po těch dlouhých letech praxe už se snažím být o kousek dál než jen u reflexní terapie a brát potíže svých klientů z globálu. Takže kombinuji reflexní terapii i s akupunkturou, kvantovou terapií a dalšími technikami.“ 

Můžete na začátek zmínit, jaký je vlastně rozdíl mezi reflexní terapií a masáží? 

U masáže lze reflexní body masírovat například olejem, zatímco u terapie se mačkají. Ale spíš je důležité upozornit na to, že u nás reflexní terapii používají i lékaři. To je ale zcela něco jiného než reflexní terapie, kterou děláme my alternativci. Protože zatímco my pracujeme s orgány, lékaři pracují s reflexními body a svalovými reakcemi. 

Reflexní terapie prý může být bolestivá. Proč tomu tak je? 

Pokud je orgán, který s daným reflexním bodem souvisí, oslabený, tento bod právě na dotek bolí. A v tom případě je potřeba jej stimulovat. Stimulovat jej mohu i pokud nebolí, a to za účelem prevence. Každopádně dnes máme téměř všichni orgány oslabené, takže reflexní terapie opravdu bolet může. Nicméně já se snažím ji provádět bezbolestně tak, že používám trochu jinou techniku stlačování. 

Na co všechno lze reflexní terapii použít? 

Víte, na reflexní terapii se nemůžeme dívat z pohledu západní medicíny a jejích diagnóz. My věříme, že v jakém stavu jsou orgány, v takovém stavu jsou emoce a v takovém stavu je pohybový aparát. A funguje to i naopak, tudíž v jakém stavu je pohybový aparát, v takovém jsou i orgány a emoce. Když jsou tedy třeba v nepořádku šlachy, tak jedna z příčin může být ve žlučníku, protože žlučník vyživuje šlachy a vazy. Ale medicínsky se to nemusí potvrdit. Za prvé nemáte ještě fyzické potíže se žlučníkem a ani sono nedokáže oslabení toho orgánu odhalit, protože příčina je v energiích. Takže reflexní terapie slouží například k tomu, abychom zjistili, jaký orgán je oslabený. Potom u úrazů a různých onemocnění lze urychlit léčbu či rekonvalescenci. A jak už jsem naznačil, pokud si plosky nohou masírujeme i sami doma pravidelně, ideálně každý den, pak si tím zlepšujeme zdraví preventivně. 

Váš přístup je tedy celostní. Když k vám přijde nový klient, jak s ním pracujete? 

Ať už přijde s jakýmkoli symptomem, nejdřív mě zajímá, kdy ta potíž vznikla. Je stará týden, rok, deset let? A pak potřebujeme zjistit, co se v té době stalo. Potřebujeme najít příčinu, což může být například rozvod. Samozřejmě ne vždy je tam psychická příčina, ale v mnoha případech ano. Pochopitelně najít příčinu není vždy úplně jednoduché, protože klient si to třeba už nepamatuje, pamatovat si to nechce nebo si myslí, že to s tím nesouvisí. 

Můžete uvést nějaký příklad, jak fyzický symptom souvisel s psychikou? 

Měl jsem tu nedávno klienta s migrénou, která je z pohledu moderní medicíny neléčitelná. Nakonec jsme přišli na to, že když má migrénu, tak si může jít odpočinout. Má k tomu jednoduše důvod. Když jsem mu pak vysvětlil, že by si mohl jít odpočinout, i když bolest hlavy nemá, že na tom není nic špatného, problémy zmizely. Diagnostikovaná nevyléčitelnost pro mě tedy nic neznamená. 

Když zjistíte psychickou příčinu, jak pracujete dál? Už jen s lidmi mluvíte nebo i v tomto případě používáte reflexní body? 

Obojí. Vytvořil jsem si vlastní systém na zprůchodnění meridiánů, což je energetický systém z čínské medicíny. Kde je bolest nebo úraz, tam je zablokovaná energie. Když ji zprůchodníte nebo odblokujete, může se to rychleji hojit. V tomto systému meridiánů jsou právě i body, které pracují s emocemi a s psychikou. Takže klient řekne, že ho bolí záda a dojdeme k tomu, že mu třeba před půl rokem zemřel někdo blízký, a má třeba smutek. A každý, kdo dělá čínskou medicínu, ví, že bod na smutek je bod na ruce LU5, neboli plicní bod. A tak já vím, že musím do terapie, kde budu pracovat se zády, mimo jiné přidat i stimulaci tohoto bodu. Ale to už právě není reflexní terapie. Tu upřímně už ve většině případů ani nepoužívám, protože díky dalšímu studiu i praxi znám body, které fungují efektivněji. 

Takže s lidmi mluvíme, pracujeme s dotyčnými body. A člověk si pomalu svůj problém uvědomuje, dochází k pochopení a propuštění a pak se to začíná pomalu lepšit. Určitě ale nedělám zázraky na počkání. Na příčinu daného problému se třeba přijde až po dvou třech sezeních. 

Zmínil jste, že bod používaný na propuštění smutku je LU5, plicní bod. Můžete říct něco o provázanosti emocí a orgánů v těle? 

Podle čínské medicíny náleží ke každému orgánu určitá emoce. Játra a žlučník mají vztek, ledviny strachy a vztahy, plíce smutek. Takže když právě podle nohy zjistím, jaký orgán je oslabený, tak už se pak zase můžu ptát, jestli klient nemá potíž i s tou danou emocí. Když řekne, že ano, už jsme zase o kousek dál. 

Zmiňoval jste migrény, které západní medicína považuje za nevyléčitelné. Máte nějaké další příklady „neléčitelných“ problémů, které dokážete řešit? 

Ano, například neschopnost otěhotnět. Obzvlášť pokud je na vině psychika. Když za mnou taková žena přijde, hned se jí ptám na dvě věci. Za prvé, zda opravdu chce otěhotnět. Ono totiž se může stát, že ta žena ve skutečnosti dítě ani nechce a jen se podřizuje nějakým společenským představám. A druhá otázka je, zda chce to dítě s partnerem, se kterým se o něj pokouší. I tam třeba zjistí, že vlastně ne. Ne proto, že by ho neměla ráda, ale tím, že v dnešní době nejsou pro muže žádné přechodové rituály, a že je on vlastně pořád dítětem. Ona se pak třeba bojí, že by ji nezabezpečil. Se vším je ale možné pracovat. 

No a kromě migrén a těhotenství jsou nejčastější ploténky, tenisové lokty i tinnitus. U tinnitu je na fyzické úrovni nejčastější příčinou krční páteř, po stránce orgánové jsou to ve většině případů ledviny a pak opět psychika. Některé potíže je jednodušší řešit, s dalšími, jako například právě u tinnitu, je to náročnější. Každopádně vždy nakonec záleží na klientovi a na tom, jak otevřený je a jak hluboko do jeho problémů s ním můžu jít.

Související

Čím více tetování, tím lepší imunita?

Pokud patříte do skupiny lidí, pro které je “tetování” sprostý výraz, pamatujte si, že čím více jej na sobě máte, tím lépe vaše tělo snáší bolest a účinně tak podporuje váš imunitní systém. Alespoň to tvrdí nový výzkum z University of Alabama.


Human Design

Představte si systém, který je schopen vám poskytnout jakousi příručku toho, jak v životě ideálně fungovat a jak se dokonale sladit s tím, kým doopravdy jste. Ukáže vám podrobný popis vašich talentů a přirozených dovedností, aby vám dal možnost je v sobě dále rozvíjet.


Ra Uru Hu (Alan Robert Krakower)

Zakladatel a šiřitel systému Human Designu.


Human Design odhaluje naše individuální naprogramování, říká Dubravka Radonjić

„Díky Human Designu se mi neskutečně ulevilo, stejně jako většině mých klientů, kteří ke mně přijdou na rozbor,“ říká Dubravka Radonjić, profesionální Human Design analytička. Tímto systémem, který je považován za nejpropracovanější sebepoznávací systém na světě, se zabývá už od roku 2007.


Dubravka Radonjić

Je Human Design analytičkou a profesionální terapeutkou.