Foto: Marek Musil

Kvalitní esenciální oleje mohou fungovat jako silná léčiva, říká lékařka

Jak se nejlépe přesvědčit o účinnosti čehokoli? Ideálně na vlastní kůži. Takové štěstí měla lékařka Pavla Rozínková při setkání s esenciálními oleji a od té doby na ně nedá dopustit.

Zveřejněno: 03.10.21

„To je takový ten pocit, kdy se cítíte hrozně, bolí vás hlava a chce se vám zvracet, jste ale na návštěvě a netušíte, co máte dělat. Jen doufáte, že máte v kabelce alespoň jeden ibalgin. Na mě se ale místo toho vysypaly olejíčky, které jsem shodou okolností dostala ten den od kamaráda. Říkal, že pomáhají, tak jsem se jimi prostě pomazala. A nepřeháním, do tří minut mi bylo dobře,” vypráví dáma, která se holistickému přístupu k pacientům věnuje už od začátku své kariéry. Když ale poznala účinky esenciálních olejů, konkrétně těch od značky  dōTERRA (zdaleka ne všechny jsou totiž tak kvalitní), zaměřila se převážně na ně.

„Tou dobou jsem navíc pracovala jako internista na lůžkovém oddělení. Měla jsem možnost tam aplikovat oleje na pacienty, samozřejmě s jejich souhlasem. Vedení s tím nemělo problém. Vyzkoušeli jsme ledacos a výsledky byly fantastické. Například paní, která byla kvůli stařecké demenci mentálně na úrovni tříletého dítěte, se díky esenciálním olejům dostala během čtyř až šesti týdnů do normálu. Nebo paní s několikadenním velmi těžkým průjmem, která kvůli tomu musela být v izolaci, jsme dali kombinaci oregana a tea-tree. Během osmnácti hodin bylo po průjmu. Někdy tedy oleje zabraly hned, jindy za delší dobu, ale fungovaly spolehlivě. A já jsem si začala uvědomovat, že kvalitní esenciální oleje vlastně představují velmi silná léčiva.“

Jak je možné, že jsou tak účinné?

V každém oleji máte konkrétní množství specifických léčivých látek, s nimiž můžete počítat. Esenciální oleje jsou chemicky velmi komplexní. Záleží na typu, ale některé obsahují třeba až sto čtyřicet různých složek, z nichž každá má dost přesné poměrové vyvážení vůči těm ostatním. A když to tak je, máte v ruce účinnou látku, se kterou můžete hodně docílit.

Na jaké úrovni je podle vás výzkum účinků esenciálních olejů?

Musím říct, že věda je v tomhle docela pozadu. Existují publikace popisující biochemické procesy, které s tímto tématem souvisí. Nicméně takových osmdesát až devadesát procent tématu na prokázání tou klasickou vědeckou analýzou teprve čeká. Esenciální oleje přitom nejsou žádné energie, pocity a myšlenky. Je to chemie, která způsobuje chemické procesy. Jejich účinnost je tedy lehce ověřitelná.

Jakými způsoby lze esenciální oleje používat, a na co všechno jsou určené?

Esenciální oleje je možné požívat vnitřně, lze se s nimi pomazávat a také je vdechovat. Hodí se na mnoho věcí, kromě zdraví jsou užitečné i v konceptu netoxické domácnosti. Skvěle se s nimi uklidí, vypere, dají se přidávat do šťáv, salátů… Co se týká zdraví, je toho hodně, ale perfektní jsou například na kožní problémy od plísní přes ekzémy až po řezné a sečné rány, popáleniny.

To je třeba situace, která se u nás doma děje velmi často. Mně ne, já moc nevařím. Nicméně můj manžel peče pravidelně chléb. A když se náhodou popálí a na prstu mu vyskočí puchýř, kápneme na to levanduli a za tři hodiny neví, kde popálenina byla. Nebo mám výbornou historku s jedním známým panem doktorem, který šel v době lockdownu sekat křovinořezem plot a řízl se do paže. On si do rány hned nakapal kadidlo. Asi po deseti dnech, když o tom s námi mluvil, už byla rána zcela zahojená. Když si představíte, že jinak by se to muselo šít, vznikla by jizva…

Jak poznat, že olej, který si chceme koupit, je kvalitní?

Asi 95 % olejů na trhu je bohužel pančovaných, takže ředěných. Problém je, že někdy je to těžké poznat, a to i jednodušší laboratorní analýzou, protože některé ty složky daný přístroj vůbec nerozezná. Nicméně někdy to lze poznat na první dobrou, že je to čistá chemie, například v DM drogerii nebo u Vietnamců, kde se růžový esenciální olej prodává za 28 korun, přitom 5 mililitrů pravého stojí 10 000 korun… Já tedy doporučuji volit dle výrobce. A pro mě je to právě dōTERRA. Nechci, aby to vyznělo, že jim tady dělám propagaci, ale reálně na ně spoléhám, protože vím, že dostanu kvalitu.

Je pevně stanovené, jaký olej či jejich kombinace je na jaký symptom vhodný?

Není to úplně tak jednoduché. Každý z nás jsme individualita, a to nejen z psychologického, ale i z biochemického hlediska. Na každého z nás tedy ty esenciální oleje mohou fungovat trochu jinak. Kdybychom se bavili třeba o poruchách spánku nebo o zlepšení jeho kvality, tak asi 85 procentům lidem se zavděčím levandulí. Její schopnost podpořit kvalitní spánek byla ostatně prokázána i ve spánkových laboratořích. Ale pak je určité procento lidí, kterým nezabírá a v tom případě je třeba hledat dál.

Náš magazín je zaměřen na posílení fyzické i psychické odolnosti. Jaké oleje byste na toto doporučila?

Shodou okolností se mi teď na stole vyskytuje směs olejů s názvem On Guard, která obsahuje skořici, hřebíček, rozmarýn, eukalyptus a divoký pomeranč. Kdybych měla něco o každém z nich říct, tak skořice je silně antibakteriální, protivirová, protiplísňová, protizánětlivá, navíc je vhodná i na ochranu proti diabetu či jeho léčení. Rozmarýn je zase skvělý na takovou tu mentální bystrost, je také silně protizánětlivý, antibakteriální, antivirový. Divoký pomeranč považujeme za olej radosti, pozvedá náladu, podporuje naši imunitu. Navíc všechny esenciální oleje v této směsi nejsou náhodou. Jedná se o biochemický koncept, kdy se oleje navzájem podporují a zvyšují svou účinnost. Tato směs tedy podporuje imunitu, tvorbu lymfocytů a koncept našeho imunitního systému jako takového. Jedná se o velmi komplexní produkt.

V tomto směru bych zmínila i esenciální oleje založené na wintergreenu, což je líbavka nepálská, která skvěle uvolňuje namožené či natažené svaly, zablokovanou páteř i krk.

Lze všechny oleje užívat i vnitřně?

Ne, třeba právě líbavka se nikdy vnitřně neužívá, ale je možné ji dát do difuzéru. Naopak třeba už zmiňovaný On Guard je možné užívat do medu, čaje, masážně, inhalačně, kloktat ho…

Zmínila jste aromaterapii. Mnoha lidem asi může připadat poměrně slabá a neúčinná. Jak tedy funguje?

Nahoře v nose máme čichový orgán, a když k němu proniknou molekuly esenciálních olejů, spustí tam určité biochemické procesy a signály, které jdou do nejstarší části našeho mozku – lymbického systému a přes hypofýzu pak spustí určité hormonální procesy, které následně v našem organismu způsobí celkovou změnu. Myslet si, že aromaterapie funguje, tedy rozhodně není bláhové. Navíc, když si potřete zápěstí jednou kapkou esenciálního oleje, po dvou minutách jsou molekuly oleje ve vaší krvi a do dvaceti minut obsahuje molekuly tohoto esenciálního oleje každá buňka vašeho těla. 

To jsme se bavily o fyzické části našeho těla. Jak oleje působí na psychiku?

Ať už po požití či skrze aromaterapii mají esenciální oleje schopnost vniknout přímo do mozku, což je naprosto unikátní, protože přímo tam se nedostane ani naprostá většina léků. Proto jsou esenciální oleje tak efektivní proti úzkostným stavům, depresím, panickým atakám… Na psychickou odolnost jsou tím prvním, co bych každému doporučila. 

A co třeba záchvaty vzteku? Mohou pomoci i tam?

Ano, to mám ostatně vyzkoušené i na sobě. Poslední dobou jsem se začala nějak víc vztekat, byť jsem dřív bývala dost flegmatická. Nicméně stačí pomazat si zápěstí a zátylek, aby se látky dostaly rychle do krve. Pak už je jen otázkou třeba pěti minut, než z vás zlost odteče a vy se zase dostanete zpátky k sobě. Na vztek mi funguje směs Adaptiv, která mimo jiné obsahuje právě divoký pomeranč, copaibu, levanduli, magnolii a neroli. Kromě toho pomáhá i na úzkostné stavy, deprese či panické ataky.

Mají esenciální oleje nějaká rizika nebo vedlejší účinky?

Pravděpodobnost potíží je relativně malá, ale samozřejmě je třeba brát v potaz souvislosti. Nemůžeme vzít třeba celou lahvičku oleje a vypít jí a říct si, že když pomůže jedna kapka, tak po tomhle budu nesmrtelná. To skutečně takto nefunguje. Přece jen je to silná chemie. Ale pokud dodržíme dávkování a nekombinujeme oleje s nevhodnými léky, riziko je minimální.

Mimo jiné se zabýváte antiagingem. V jakém smyslu? A jak v tomto pomáhají esenciální oleje?

Vypadat lépe a mladší, to chceme asi všichni. Důležitější ale je to, v jakém stavu je náš vnitřek. A tam jsou esenciální oleje naprosto zásadní položkou, se kterou lze počítat. Jako silný antioxidant, tedy omlazovač, například působí všechny citrusové esenciální oleje. Ale třeba také kadidlo, které je velmi univerzální. Vždycky říkáme: „Když nevíš co, tak použij kadidlo“. Kadidlo funguje i proti vráskám, takže se přidává do pleťových krémů. Při vnitřním užití pak působí jako reparace našich buněk a DNA. Kromě toho je součástí protokolu při onkologických a vážných autoimunitních onemocněních. V neposlední řadě ho doporučuji užívat na denní bázi preventivně právě na zvýšení celkové odolnosti.

Související

Podporují esenciální oleje imunitu?

Správně fungující imunitní systém je základem zdraví. Pokud je oslabený, jsme náchylnější k infekcím a rozvoji nemocí, a proto je dělat vše pro to, aby imunitní systém fungoval „na plný výkon“.


7 vážně divných způsobů, jak zůstat zdravý

Všichni už jsme slyšeli o antioxidantech a ti skalní s posvátnou úctou sledují, každodenní příjem vitamínu C. Ale je to opravdu to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat, pokud se nechceme uprostřed noci budit v propoceném pyžamu a knedlíkem v krku? Přinášíme vám několik vážně divných, leč účinných...


5 inspirativních bylinkových tipů

O své zkušenosti na využití bylinek a jejich ozdravného potenciálu se dělí Andrea a Juraj Dovalovi, inspirativní manželé a rodiče čtyř dětí. Andrea je učitelka a redaktorka, Juraj je husitský biskup brněnské diecéze.


Bylinkaření skrze historii a tradice

Bylinkaření jako metoda? Netradičně v této sekci přinášíme informace formou rozhovoru. Od extraktů zpět k celku, co je pro nás nejlepší, a hlavně pozor na otravu! Bylinkami provázejí Andrea a Juraj Dovalovi. Andrea je učitelka a redaktorka, Juraj je husitský biskup.


Pro zdraví? Bylinkové tinktury i chilli

Díky léčení svých čtyř dětí se Andrea a Juraj Dovalovi kdysi dostali k bylinkám a jejich ozdravujícím účinkům. Andrea je učitelka a redaktorka, Juraj je husitský biskup brněnské diecéze. Společně přibližují tinktury, inhalaci i konzumaci.