Foto: Archiv Hana Jánská

Jsme vyčerpaní, protože už nežijeme podle cyklů přírody, říká bylinářka

Syn Hany Jánské měl od dětství zdravotní potíže a spoustu času strávil v nemocnici. Mladé mamince to nedalo a rozhodla se hledat další cesty, jak mu pomoci.

Zveřejněno: 30.04.21

„Jednoho dne jsem objevila, že v Praze existuje Škola přírodní medicíny. Hned jsem se tam přihlásila," popisuje žena, která léčbu rostlinami studovala čtyři roky a jak sama říká, nikdy svého rozhodnutí nezalitovala. 

„Na cestě, po které nyní kráčím, jsem velmi šťastná. Mám práci, která mě baví a věřím, že má smysl. Zabývám se poradenstvím, ale i pěstováním bylinek. Ruce zabořím do země a tvář nastavuji sluníčku, ve vzduchu zpívají ptáci, větřík mě ovívá. Není nic krásnějšího. Při této práci pociťuji naprostý klid a mír, jsem silně propojená se Zemí," popisuje nadšeně bylinkářka. Během rozhovoru nám prozradila například, z čeho vzniká jarní únava, jaký má názor na nemoci a které bylinky doporučuje proti stresu. 

Mimo jiné se hodně zaměřujete i na asijské byliny. Proč zrovna asijské? Působí na lidské tělo efektivněji než ty české? A jak jednoduché nebo naopak náročné jsou na pěstování?

Není to úplně tak, že bych upřednostňovala asijské bylinky. Spíše naopak, přednost mají vždy ty naše, protože jsou pro nás mnohem vhodnější. Vyrůstají ve stejném prostředí jako my, k našemu tělu jsou tedy jemné a přitom obsahují zajímavé účinné látky. Miluji například heřmánek. Z asijských bylin mám ráda schizandru čínskou, kterou jsem kdysi užívala, když jsem trpěla chronickou únavou po prodělané mononukleóze. Řadí se mezi adaptogeny, což znamená, že zlepšuje odolnost proti nepříznivým vlivům. Dobře se pěstuje ženšen pětilistý. Je to poměrně rychle rostoucí popínavá rostlinka. Pěkně vypadá v závěsném květináči. Používá se v tradiční čínské medicíně a říká se mu rostlina dlouhověkosti, nesmrtelnosti nebo také elixír mládí. Má příznivý vliv nejen na fyzickou, ale i psychickou kondici.  

Jaro už je v plném proudu. Určitě nejsem sama, kdo v poslední době pociťuje únavu. Čím bývají tyto problémy nejčastěji způsobeny? Je to zanesení organismu, nedostatek vitaminů a minerálů nebo ještě něco jiného?

To je zajímavá otázka. Určitě nám po zimě mohou chybět některé vitamíny a minerály. Máme také méně vitamínu D ze sluníčka. Já si však myslím, že jsme zapomněli žít podle cyklů přírody. Naši předci v zimě zalezli do svých chaloupek a odpočívali. Muži vyřezávali figurky ze dřeva, ženy pletly, vyšívaly. Všichni si společně povídali, chodili brzy spát, protože byla tma. Neměli elektrické osvětlení ani televizi. Žili prostě v souladu s přírodou a s tím, co přicházelo. Byl to čas obrácení se do sebe, dumání, přemýšlení o životě. Na jaře pak s radostí vyběhli ven v plné síle vstříc sluníčku a novým dnům.

Já to pochopila až teď, kdy se věnuji pěstování rostlin. Přes zimu mám čas odpočívat a na jaře se plná síly těším na práci. Lidé zapomněli na cykly přírody, nežijí podle nich. Často pracujeme i v noci, jsme vyčerpaní a já se ani nedivím. Jdeme úplně proti přirozenosti, a to se na našem zdraví musí odrazit. Stresy, které máme každý den, nám také moc nepřidávají, právě naopak.

Přes zimu mohou mít lidé i méně vitamínů z potravy. V dnešní době už jsou sice supermarkety plné pomerančů a jiného cizokrajného ovoce. Neměli bychom ovšem zapomínat, že pro nás je nejlepší naše ovoce a zelenina. Já například v zimě miluji zelí, jak kysané, tak čerstvé do salátů. Tato zelenina obsahuje velké množství vitamínu C a dalších živin. Je to klasická potravina našich předků, která jim dodávala důležité látky v zimním období. Já jsem tuto zimu dělala zelný salát snad každý týden, a to plnou mísu.  

Používáte i bylinné přípravky ve formě tablet nebo tinktur? Čím se liší od toho, že danou bylinku sníme třeba čerstvou nebo si z ní uděláme čaj? Spočívá hlavní rozdíl v obsahu účinných látek?

Pro většinu lidí je v dnešním uspěchaném čase nejjednodušší spolknout tabletku nebo si nakapat určitý počet kapek tinktury. Tabletky obsahují aktivní živiny, často však i jiné látky, které prodlužují expiraci, brání oxidaci, někdy v nich najdeme i barviva a tak dále. Tinktury jsou koncentrované roztoky, které vznikají louhováním rostlin, většinou v alkoholu. Vždy je potřeba dodržovat správné dávkování. Já tinktury také občas používám, většinou však dávám přednost bylinkovému čaji. Z přípravy čaje už mám takový rituál. Je to chvilka, kdy si udělám čas sama na sebe a čaj i jeho přípravu si vychutnávám. Pro naše zdraví je velice důležité věnovat trochu času jen a pouze sobě, nikam nespěchat, najít vnitřní klid a mír. Pokud jen v rychlosti polkneme tabletu a běžíme do práce, není to ono. Čerstvé bylinky obsahují méně účinných látek než například zmiňované tablety či tinktury, ale je hezké si jimi ozdobit jídlo nebo občas nějakou jen tak sníst. 

Kdysi jsem dělala rozhovor s jedním léčitelem, který zastával názor, že nemoc je vlastně jen znamení, že máme zanesený organismus. Jaký je váš pohled na nemoci jako takové a co podle vás do našeho života přináší?

Já si myslím, že nemoc způsobuje vždy více faktorů najednou. Většinou se to tak sejde, že máme stresující období, k tomu třeba není čas na pořádnou a zdravou stravu, cvičení nebo procházky v přírodě. Často se pak objeví nemoc, ke které máme třeba i genetické dispozice. Takže podle mého názoru hraje roli stres, strava, životní styl, stav našich orgánů i genetika.

Nemoc nám také může něco signalizovat. Donutí nás zpomalit, zamyslet se nad svým životem, popřemýšlet, jestli by nebylo možné něco změnit. Nic není jen černé nebo bílé, stejně tak ani nemoc nemusí být jen špatná. Může nás třeba naučit dívat se na svět jinýma očima, soucítit s trpícími nebo si více vážit toho, když jsme zdraví.

Žijeme v pro někoho velmi náročné době. Mohla byste našim čtenářům doporučit nějaké bylinky na zklidnění, které mají třeba i podobný účinek jako antidepresiva?

Na zklidnění ráda používám velice chutnou a voňavou bylinkovou směs. Smícháme meduňku, dobromysl a heřmánek, všechny stejným dílem. Můžeme si připravit jeden šálek během dne a jeden navečer. 

Co se týká bylinkářství obecně, přestože povědomí lidí se mění, dodnes určité skupiny označují lidi zabývající se přírodními přípravky za „šarlatány“. Setkáváte se s tím také? Jak to případně snášíte?

Nesetkávám se s tím. Ke mně přicházejí velice milí lidé, kteří se o bylinky zajímají. Moc ráda si s takovými lidmi povídám. Je to vždy moc příjemné setkání. 

Jaký je váš názor na kombinování klasické západní medicíny a medicíny přírodní? Chodí za vámi lidé, kteří chtějí klasickou léčbu doplnit bylinami? Jaké principy je v takovém případě nutné dodržovat?

Klasickou léčbu můžeme v některých případech doplnit bylinami. Vždy bych to však konzultovala s odborníkem. Je dobré vědět, že některé bylinky se nemají kombinovat s určitými léky. Známá je tím například třezalka. Pokud se rozhodnete k lékům ještě užívat bylinné čaje, zeptejte se lékaře nebo lékárníka, jestli se dané byliny k vašim lékům hodí. 

Mohla byste na závěr doporučil jednu až dvě metody na to, jak si udělat účinný jarní bylinkový detox?

Na jaře si můžeme nasbírat a nasušit listy břízy, pampelišky, kopřivy a květy sedmikrásky. Smícháme vše stejným dílem a máme úžasnou bylinkovou směs. Užívá se dvakrát denně v podobě čaje po dobu tří až čtyř týdnů.

 

http://www.bylinyprovas.cz/

Související

Jsou probiotika plusem pro imunitní systém?

Potraviny, které mají vliv na kvalitu střevní mikroflóry, působí pravděpodobně příznivě nejen na trávicí potíže – potvrzují to nejnovější výzkumy.


Podle roku narození lze odhadnout odolnost vůči chřipkovým kmenům

Pokud jste někdy měli těžkou chřipku a několik dní jste nebyli schopni vylézt z postele, možná vás napadlo, proč se podobné radosti některým lidem ve vašem okolí úspěšně vyhýbají. Nedávné výzkumy naznačují, že v tom může hrát roli váš rok narození - přesněji řečeno, typ chřipkového viru, se kterým...


7 vážně divných způsobů, jak zůstat zdravý

Všichni už jsme slyšeli o antioxidantech a ti skalní s posvátnou úctou sledují, každodenní příjem vitamínu C. Ale je to opravdu to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat, pokud se nechceme uprostřed noci budit v propoceném pyžamu a knedlíkem v krku? Přinášíme vám několik vážně divných, leč účinných...


5 inspirativních bylinkových tipů

O své zkušenosti na využití bylinek a jejich ozdravného potenciálu se dělí Andrea a Juraj Dovalovi, inspirativní manželé a rodiče čtyř dětí. Andrea je učitelka a redaktorka, Juraj je husitský biskup brněnské diecéze.


Bylinkaření skrze historii a tradice

Bylinkaření jako metoda? Netradičně v této sekci přinášíme informace formou rozhovoru. Od extraktů zpět k celku, co je pro nás nejlepší, a hlavně pozor na otravu! Bylinkami provázejí Andrea a Juraj Dovalovi. Andrea je učitelka a redaktorka, Juraj je husitský biskup.