Foto: Shutterstock

Marma terapie - Indické léčení staré tisíce let

Marma terapie je terapeutická metoda práce s tělem, která pomáhá aktivovat v člověku vlastní schopnost se vyléčit, být v dobré duševní i fyzické kondici a rovnováze. “Slovo marma pochází za sanskrtského pojmu mru nebo marr, které znamenají usmrtit, a také tajemství,” říká body terapeutka Andrea Knotková.

Zveřejněno: 12.10.21

Význam spojený se smrtí podle ní odkazuje k tomu, že marma body jsou velmi mocným nástrojem, který byl v minulosti též zneužíván k oslabení protivníka. Marmy jsou body na těle, kde je člověk citlivý a zranitelný, takže například úderem na tato místa je možné kompletně diskvalifikovat protivníka. Naopak vhodným zacházením můžeme skrze tato místa nastartovat léčivé procesy, obnovit volný proud energie v těle.

“Funguje to dle mé zkušenosti podobně jako v lidské psyché - místa, kde jsme zranění nebo traumatizovaní nám při nevhodném zacházení mohou způsobit retraumatizaci a pokles duševního zdraví, když je ale stimulujeme vhodným způsobem, mohou být naopak zdrojem velkého poznání, rozvoje a léčení pro celou naši osobnost,” zmiňuje terapeutka.

Marma terapie je údajně nejstarší tradiční systém léčení, který vznikl v Indii před pěti tisíci lety. Legenda praví, že pochází od 18 siddhů (učenců) z jižní Indie, kteří intenzivně praktikovali učení jógy a meditace, a tato nauka se jim skrze to zjevila. “Domnívám se, že čínská medicína vychází ze stejného zdroje, protože se tato učení v lecčem podobají. Časem se zřejmě oddělily a vyvíjely se v různých kulturách každá trochu jinak,” podotýká Andrea Knotková.

Marma terapie je v jejím podání individuální práce a vždy se soustředí na požadavek, se kterým klient přijde. Terapeutka pracuje převážně s dospělými lidmi různého věku, ale může pracovat i s dětmi od dvanácti let. Na malé děti se však marma aplikuje odlišně, s mnohem větší jemností.

Klienti přicházejí s různými tématy, mnohdy i závažnými diagnózami. Marma terapie může být podpůrná v záležitostech psychického i fyzického těla. Trauma je častým důvodem, proč klienti terapii vyhledají, a práce s tělem je pro ně mnohdy důležitým milníkem na cestě k uzdravení. “S některými klienty několikrát jen mluvíme, než se k tělové práci dostaneme. Hlavně v případě práce s traumatem je třeba vybudovat vztah a důvěru a opřít se společně o bezpečný prostor,” vysvětluje.

Někdy jsou klienti velmi dobře připravení, jelikož na sobě již delší dobu pracují, například docházejí na psychoterapii. “Mám zkušenost s jednou starší klientkou, která přišla s tématem velkých úzkostí, se kterými už delší dobu pracovala. Stačily nám tři intenzivní marma terapie orientované na uvolnění starých emocí a ona prohlásila svůj problém za překonaný. Úzkosti se jí již nevrátily,” zmiňuje.

S některými klienty se zase stává, že zdánlivě “přešlapují” na místě třeba i několik let. Stává se to často například v případech, kdy má klient téma s ukončováním – například nenaplňujícího vztahu, nevhodné pracovní pozice a podobně. Pak je potřeba nabrat sílu a odvahu k tomu učinit rozhodnutí, a to někdy trvá. “Každý se pohybujeme ve věcech změn svým tempem a to se učím respektovat, protože dlouhodobě vidím dobré výsledky u rychlých i pomalejších procesů,” podotýká Andrea Knotková.

Pro koho metoda není vhodná?

Pro marma terapii jsou kontraindikací akutní zánětlivé stavy, vysoká horečka, migréna, trombóza, neléčený velmi vysoký krevní tlak a rakovina v pokročilém stádiu. Tato metoda totiž přirozeně intenzifikuje všechny probíhající procesy v těle, takže může stávající stav dočasně zhoršit, to ale v případě vysoké horečky nebo závažného onemocnění nemusí být žádoucí. “Mnohdy se stává, že po prvním ošetření se stav klienta na chvíli jakoby zhorší, než se začne zlepšovat, a s tím je dobré počítat,” dodává terapeutka.

Související

Seriál otužování po česku: 2. Nejseš Wim Hof, plav!

Brrr. Jsem v tom po uši. V ledové Vltavě. Podle jiných je voda jako kafe. V první půlce října píšu druhý díl reportážního seriálu Otužování po česku. Přidejte se.


Marma terapie? Začněte dýcháním

Koho zaujala marma terapie a rád by si něco vyzkoušel teď hned, může praktikovat plný jógový dech. Jeho zvládnutí je totiž základem pro to, aby metoda dobře fungovala. “Nemohu totiž doporučit, aby kdokoliv bez předchozí zkušenosti sám doma zkoušel techniky marma terapie na základě teoretického...


Tlak je v marma terapii nutný

Andreu Knotkovou vždy fascinovala práce s tělem, tak se skrze práci s jogou a jogovou terapií přesunula do oblasti body terapie. “A začala jsem hledat školu, kde bych se tajemné učení marma terapie mohla naučit,” vzpomíná na své začátky s touto metodou, kterou studovala v Indii.


Andrea Knotková

Andrea Knotková Body terapeutka a jógová terapeutka v Praze a v Řevnicích. Vede skupinové lekce a pobyty s jógou převážně v Čechách a Indii. Pracuje s marma terapií, což je učení, které pochází z Indie. Od roku 2009 se věnuje maitri dýchání a je pro ni vždy zážitkem, vede skupinová i individuální...


Objevte základní tipy pro výrobu a nákup esenciálních olejů

Byť sílu esenciálních olejů uznávali už lidé ve starověku, v současnosti jsou pro mnoho z nás stále záhadou.