Foto: Shutterstock

Bylinkaření skrze historii a tradice

Bylinkaření jako metoda? Netradičně v této sekci přinášíme informace formou rozhovoru. Od extraktů zpět k celku, co je pro nás nejlepší, a hlavně pozor na otravu! Bylinkami provázejí Andrea a Juraj Dovalovi. Andrea je učitelka a redaktorka, Juraj je husitský biskup.

Zveřejněno: 18.11.21

Vycházíte ze své dlouholeté praxe, ale co je vám inspirací?

Juraj: Lidé se tisíce let léčili jen bylinami. Pak přišla moderní chemie, která řekla: Aha, tato látka je ta nejdůležitější, která léčí. U česneku allicin, u tužebníku kyselina salicylová. Proto látku izolujeme a docílíme toho nejlepšího účinku v čisté formě. Ano, do jisté míry to tak funguje, ale zároveň ne. Příroda je totiž tak moudrá, že společné zastoupení všech látek v bylině nebo v plodech a jejich kombinace, dělají v našem organismu ještě větší zázraky než vypreparovaná látka. My se dnes navracíme k tomu, co bylo přirozené. Léčivý efekt se nemusí dostavit hned, jako u syntetického léku. Cesta za ním je dobrodružství a mně osobně se to líbí. Proto vycházím hlavně z této starobylé a uctivé praxe.

Juraji, ty jsi biskup Československé církve husitské. Jak je propojené křesťanství s bylinářstvím?

Juraj: Hodně. V křesťanství má bylinářství tisíciletou tradici. Mniši a mnišky pěstovali byliny, u každého kláštera byla bylinková zahrada, a mniši pomáhali léčit obyvatelstvo v okolí. Proto se v průběhu staletí vyskytly i výjimečné osobnosti, které byly známými léčiteli, jako bratři Kosma a Damián nebo abatyše Hildegarda z Bingenu, která byla i mystička a vizionářka. Skvělý byl německý kněz Sebastian Kneipp nebo v Česku známý kněz František Ferda.

Svatou Hildegardu prý máte velice rád?

Protože to byla úžasná žena, mystička. Nejenže hluboce rozuměla bylinám a stromům, ale léčila také kameny a milovala celou přírodu. Psala mystické básně, měla vize, komponovala hudbu a svými znalostmi uváděla učené teology v úžas. Její odkaz je jasný: Vnímejte Přírodu, Vesmír a Boha s posvátnou úctou, protože všechno je Život.

S oblibou prý louhovala různé léčivé byliny ve vínu. Jak jde dohromady víno a zdraví?

Ano, víno je v malém množství léčivé. Pomáhá cévám, aby se neucpaly, podporuje trávení, je to také antioxidant. Ve víně se macerují byliny dodnes, ale také ve vínovici, což je vypálený destilát.

Jak vnímáte bylinky a tradiční čínskou medicínu?

Andrea: Čínské medicíně se nevěnuji, ale inspiruje mně z ní doporučené stravování pro jednotlivá období v roku. Oslovuje mně také ayurvéda i byliny původních obyvatel Amazonie. Cítím, že pro nás jsou nejlepší ty byliny, které rostou u nás.

Každá bylina je prý posvátná. Co znamená, že podle toho k nim máme přistupovat?

Andrea: Život je posvátný, všechno živé je posvátné. Byliny nás mohou těšit svou přítomností, a když je třeba, poskytnou péči a pomohou uzdravit. To bychom si měli uvědomit, když je sbíráme – abychom brali jenom to, co opravdu potřebujeme.

Juraj: Byliny jsou živé bytosti, a to na rovině jak fyzické, tak i jemnější, řekněme éterické. Jsou to skutečné osobnosti. Tak je musíme brát a vzhlížet k nim s posvátnou úctou. Stromy a byliny mě učí, že Stvořitel vydechl dokonalý řád, ve kterém platí: Buď pokorný a nenaparuj se, protože jsi jen kapkou v oceánu života, jsi součástí celku a sám nic neznamenáš. Také zde platí: cti přírodu a řád, pak najdeš harmonii a mír, miluj přírodu a ona bude milovat tebe. To je zkušenost duše a naplnění duše čistotou a světlem, fyzické zdraví je jen vedlejší produkt toho celého.

Na co si člověk musí dát při užívání bylinek pozor?

Juraj: Aby se neotrávil (smích). Ale ne, i jedovaté byliny jsou výborné léčivky, jen se musí užít správné mikromnožství. Zabijáci jako rulík zlomocný, vraní oko, durman, konvalinka, ale všechny dovedou i pomáhat. Vždy je na místě respekt. Však byliny, které běžně pijeme, například tymián, šalvěj nebo pelyněk, jsou jedovaté. Akorát ty jedovaté látky thymol nebo thujon, které obsahují, jsou v malém množství a zdraví prospívají, protože ničí patogeny. Víc neznamená líp. U bylinek nejde o výkon, jako to máme nastavené my lidé. Není to tak, že čím víc bylin zkonzumuju a vypiju, tím budu zdravější. Důležitá je rovnováha, na ní stojí celý vesmír. Zmiňovaný bylinář a kněz Kneipp zdůrazňoval: Všeho s mírou a dobrého pomálu.

Kde čerpat informace o bylinkách?

Andrea: Učím se od konkrétních lidí, z knížek a zkouším. Často mně vede vlastní intuice.

Juraj: Jistě, intuice a srdce. Ale samozřejmě je skvělý i internet a výměna zkušeností mezi lidmi, kteří bylinám skutečně rozumí. Dobré jsou i knihy skvělých českých bylinářů Jiřího Janči, Josefa Zentricha, Jiřího Bodláka či Pavla Váni.

Prý už existují i mobilní aplikace?

Juraj: Ano, minulý rok mi syn nainstaloval do mobilu aplikaci Plantnet, která je skvělá. Mnoho bylin tak můžu poznat lépe. Držím krok s dobou. (smích)

Související

Voda s citronem – kudy teče, tudy léčí

Mnoho zdrojů tvrdí, že pití vody s citronem má neoddiskutovatelné pozitivní účinky na zdraví i na snižování tělesné hmotnosti. Ale co na to výzkum?


Otužování po česku 5: Under(water)ground

Nejstudenější Vltava, ze které mi čouhá jen hlava v plavecké čepičce, má 4,4 stupně. Pod nohama v žabkách mi křupou zamrzlé kaluže, jednou šlapu bosý sněhem. Toto je pátý, předposlední díl reportážního seriálu Otužování po česku.


7 vážně divných způsobů, jak zůstat zdravý

Všichni už jsme slyšeli o antioxidantech a ti skalní s posvátnou úctou sledují, každodenní příjem vitamínu C. Ale je to opravdu to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat, pokud se nechceme uprostřed noci budit v propoceném pyžamu a knedlíkem v krku? Přinášíme vám několik vážně divných, leč účinných...


OTUŽOVÁNÍ PO ČESKU 4: Hlavu nelze otužit, takže modrám

Pře-pře-přehnal jsem to. Brrr, půl hodiny ve Vltavě. Útočím pak slovně na “homeopatická kamna”, že netopí. Ale křivdím jim. V půlce listopadu píšu čtvrtý díl reportážního seriálu Otužování po česku. Při-přidáte se ještě? Při-přituhuje.


OTUŽOVÁNÍ PO ČESKU 3: Studí to, studí! Zvládám ale 600 temp

Je tu lékařský verdikt k mému otužování, ale i říjnové přeplavání kanálu La Manche (ehm, ne moje). Koncem října píšu třetí díl reportážního seriálu Otužování po česku. Přidáte se ještě?