Foto: Shutterstock

Voda s citronem – kudy teče, tudy léčí

Mnoho zdrojů tvrdí, že pití vody s citronem má neoddiskutovatelné pozitivní účinky na zdraví i na snižování tělesné hmotnosti. Ale co na to výzkum?

Zveřejněno: 25.01.22

Citronová voda je populární babský lék, geniálně jednoduchý – prostě smícháte čistou vodu se šťávou z citronu. Její množství záleží na vaší chuti, stejně jako teplota vody, kterou pak pijete. A pokud máte rádi dužinu, neváhejte si ji do sklenky přidat. Někteří jdou ještě dál – přidávají mátové lístky, med, kurkumu nebo množství dalších přísad, ale pak je už diskutabilní, jestli jde stále o citronovou vodu.

Tak či tak, citronová voda je populární nápoj, často používaný jako “vyprošťovák” – její fandové tvrdí, že sklenka citronové vody po ránu je nakopne ze všeho nejlépe. Je zdrojem vitamínu C, účinného antioxidantu. Dále, stejně jako další citrusy, je bohatým zdrojem flavonoidů – látek, podporujících zdraví, účinných v boji s onemocněními. Ačkoliv její výživové hodnoty jsou téměř zanedbatelné, obsah vitamínu C hovoří výrazně v její prospěch.

Voda mýtů zbavená

Pojďme se trochu blíže podívat na některá častá tvrzení o pití citronové vody:

Podporuje hubnutí

Citrony obsahují pektin, který může působit na snížení chuti k jídlu a tím kalorického příjmu. Nicméně citronová voda je stále jen a pouze velmi naředěná citronová šťáva, ve které pektinu moc nenajdete – není důvod se domnívat, že citronová voda napomáhá hubnutí víc, než voda obyčejná. V porovnání se slazenými nápoji ale samozřejmě na celé čáře vítězí.

Odstraňuje z organismu kyselost

Část lidí se domnívá, že konzumované potraviny zvyšují kyselost v organismu, a že citronová voda je zásaditá, takže kyselost v organismu neutralizuje. Ve skutečnosti však to, co člověk pije nebo jí, kyselost v organismu nijak nezvyšuje. Ačkoliv konzumace zásaditých potravin může být prospěšná (protože mezi takové patří jak ovoce, tak zelenina), jejich přínos netkví v účinku na hodnoty kyselosti organismu.

Je účinná proti rakovině

Některé zdroje tvrdí, že citronová voda napomáhá prevenci rakoviny. Taková tvrzení jsou postavena na teorii zásadité stravy a na premise, že některé rakovinné buňky v zásaditém prostředí nepřežijí. Podle American Institute for Cancer Research jsou ale taková tvrzení neopodstatněná, jelikož složení přijímané stravy nijak neovlivňuje kyselost organismu.

Zvyšuje IQ

Pití dostatečného množství vody, a to ať už čisté nebo s přídavkem citronu, může zvýšit soustředění a koncentraci, ale na výši inteligenčního kvocientu žádný vliv (bohužel) nemá.

Je močopudná

Voda je přirozené a efektivní diuretikum, stejně jako jakákoliv jiná potravina, obsahující draslík – v podstatě veškeré ovoce, zelenina, maso a mléčné produkty. Včetně citronů.

Jaká jsou rizika?

Citronová voda je ke konzumaci zcela bezpečná, nicméně kyselina v citronech může časem poškodit zubní sklovinu a být tak příčinou zvýšeného riziku vzniku zubního kazu. Pomoci může například pití pomocí brčka a/nebo následné vypláchnutí úst. Čištění zubů ihned po pití citronové vody naopak doporučit příliš nelze, protože zubní sklovina může být kyselinami z citronů oslabená.

Horká nebo studená?

Jaká je nejvhodnější teplota citronové vody, kterou budete pít, je předmětem plamenných diskusí. Některé zdroje uvádí, že studená napomáhat spalování kalorií, jiné naopak, že teplá příznivě ovlivňuje trávicí systém. K potvrzení nebo vyvrácení kterékoliv z těchto teorií neexistuje dostatek vědecky podložených faktů, nicméně není pravděpodobné, že teplota má na účinky pití citronové vody jakýkoliv vliv. Dejte si j prostě tak, jak je vám to příjemné.

 

ZDROJ

Související

Jsou probiotika plusem pro imunitní systém?

Potraviny, které mají vliv na kvalitu střevní mikroflóry, působí pravděpodobně příznivě nejen na trávicí potíže – potvrzují to nejnovější výzkumy.


Otužování po česku 6: Za bójky v ledové Vltavě

3,4 stupně má Vltava u Národního divadla v Praze. Klepu se. Jsem šťastný. Uplaval jsem trasu kolem dvou bójek, dlouhou 300 metrů. A teploty padají ještě níž. Toto je šestý a závěrečný díl reportážního seriálu Otužování po česku.


Čím více tetování, tím lepší imunita?

Pokud patříte do skupiny lidí, pro které je “tetování” sprostý výraz, pamatujte si, že čím více jej na sobě máte, tím lépe vaše tělo snáší bolest a účinně tak podporuje váš imunitní systém. Alespoň to tvrdí nový výzkum z University of Alabama.


Podporují esenciální oleje imunitu?

Správně fungující imunitní systém je základem zdraví. Pokud je oslabený, jsme náchylnější k infekcím a rozvoji nemocí, a proto je dělat vše pro to, aby imunitní systém fungoval „na plný výkon“.


Imunitní systém a alergie

Imunitní systém je obranný systém organismu vůči patogenům jako jsou viry, bakterie nebo parazité. Hlavní složkou imunitního systému jsou bílé krvinky.