Foto: Shutterstock

Reflexní terapie

Reflexologie neboli reflexní terapie vychází z předpokladu, že tělo lze rozdělit na zóny, které mají své koncové body v rukou a nohou.

Zveřejněno: 18.10.21

Abyste si to lépe představili – jako by z různých částí vašeho těla, ať už se jedná o oči, plíce či třeba ledviny, vycházely malé provázky vedoucí do konkrétních bodů na chodidlech (dlaních, uších), kde se „odrážejí“ (odtud reflexologie). Pokud na chodidle zmáčknete bod určený pro daný orgán, jeho stimulací podporujete podle zastánců této teorie činnost samotného orgánu, podobně jako když divadelník pohybuje loutkou.

Byť může tato metoda znít mnoha lidem jen těžko uvěřitelně, mnozí jiní na její účinnost přísahají a potvrzují, že jim pomohla například zmírnit stres, pomohla při nespavosti i vyléčila různé další druhy fyzických i psychických neduhů. Předtím, než si na tuto metodu, která je mimochodem stará přibližně pět tisíc let, definitivně vytvoříte názor, pojďte se hlouběji ponořit do tajemství její historie a fungování.

Historie

Vznik reflexní terapie můžeme trasovat až k dávným starověkým civilizacím jako Egypt, Indie, Čína a domorodá Amerika. Nejstarší známou dokumentaci představuje piktogram z roku 2330 př. n. l., který byl nalezen v hrobce egyptského lékaře jménem Ankmahor v Sakkáře. Obrázek znázorňuje pacienty, kteří jsou ošetřováni pomocí reflexní terapie rukou a nohou.

Nicméně za současnou podobu reflexologie vděčíme americké fyzioterapeutce Eunice Inghamové, které se dodnes přezdívá Matka reflexologie. Tato lékařka využívala takzvanou zónovou terapii, o níž bude ještě řeč a na základně získaných poznatků a rozsáhlého výzkumu vytvořila mapu, která zobrazuje provázanost tělesných orgánů a reflexních bodů na ploskách nohou. Poté roky strávila cestami po světě, kde na zdravotnických seminářích o své teorii rozmlouvala s mnoha odborníky. Později se k ní přidal i její synovec Dwight Byers, který nakonec převzal její semináře a ve 30. letech 20. století založil Mezinárodní institut reflexologie.

Jak funguje?

Tato metoda pracuje s již zmiňovanými reflexními body, které se nacházejí na celém těle. Nicméně nejčastěji se používají reflexní plosky nohou. O tom, jak přesně tato technika funguje, existuje hned několik teorií.

Podle tradiční čínské medicíny

Reflexní terapie je založena na teorii pocházející ze starověké Číny o tom, že tělem každého člověka proudí životní energie neboli čchi. Pokud zažívá tělo fyzický či psychický stres, tok této energie je blokován. To může způsobit v těle nerovnováhu, která poté způsobí nemoc. Právě reflexní terapie se snaží udržet tok čchi plynulý, díky čemuž je organismus harmonizován a riziko onemocnění se značně snižuje.

Právě podle učení čínské medicíny koresponduje každá část našeho těla s určitými reflexními body. Terapeuti reflexologie používají mapy těchto bodů na ploskách nohou, na rukou a na uších. Věří, že díky jejich stimulaci proudí energie skrze tělo daného jedince přímo do oblasti, která potřebuje léčení. 

Další teorie

V 90. letech 19. století zjistili britští vědci, že nervy spojují kůži s vnitřními orgány. Přišli také na to, že celý náš nervový systém má tendenci přizpůsobovat se vnějším faktorům včetně dotyku. Reflexolog tedy na základě těchto předpokladů může pomoci svému klientovi pomoci zklidnit jeho centrální nervový systém a podpořit relaxaci, podobně jako jakákoli jiná forma masáže.

Některé skupiny zase vysvětlují účinky reflexologie takto: díky redukci bolesti skrze dotek můžeme pomoci člověku zlepšit jeho náladu a také snížit stres.

Poslední známou teorií, která vysvětluje, jak reflexologie funguje, je takzvaná teorie zón. Podle ní je tělo rozděleno na deset svislých zón, přičemž každá z nich obsahuje jiné části těla a odpovídá konkrétnímu prstům na rukou a nohou. Praktici této teorie věří, že skrze masáž prstů mohou ovlivňovat části těla, které se v dané zóně nachází. 

Benefity

Původně se reflexologie používala k prevenci, dnes je hojně užívána k řešení konkrétních potíží, ať už akutních či chronických, slouží jako doplněk jiné léčby, či pomáhá k urychlení rekonvalescence. Konkrétně je tato terapie spojována s mnoha potenciálními zdravotními benefity, avšak jen několik z nich bylo prokázáno konkrétními studiemi.

Dodnes existuje omezený počet důkazů, že reflexní terapie může pomáhat

 • redukovat stres
 • redukovat bolest
 • zlepšovat náladu
 • zlepšovat celkové zdraví

Dále někteří lidé vypovídají, že jim reflexologie pomohla i

 • podpořit imunitní systém
 • bojovat s rakovinou
 • porazit nachlazení a bakteriální infekce
 • vyléčit problémy se zády
 • napravit hormonální nerovnováhu
 • podpořit plodnost
 • zlepšit trávení
 • ulevit od bolesti způsobené artritidou
 • řešit problémy s nervy

Je reflexní terapie bezpečná?

Všeobecně lze tuto metodu označit za velmi bezpečnou. Není to metoda invazivní, pokud vás tedy láká, může stát za vyzkoušení. Nicméně v případě, že trpíte jedním z následujících problémů, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem.

 • problémy s cirkulací krve v nohou
 • krevní sraženiny či zánět žil v nohou
 • dna
 • vředy na nohou
 • plísňová infekce, jako je například atletická noha
 • otevřené rány na rukou či nohou
 • problémy se štítnou žlázou
 • epilepsie
 • nízký počet krevních destiček či jiné problémy s krví, které mohou způsobit snadnější tvorbu modřin a krvácení

Související

Tomáš Rychnovský: Chronické bolesti řeším často. Pomáhá cvičení a péče o sebe sama

S bolestmi zad se podle některých statistik setkalo až osmdesát procent populace. S Tomášem Rychnovským, který je na tyto problémy specialistou, jsme si povídali o tom, jak jim předcházet, zda je možné léčit i ty chronické, a jak vlastně poznat dobrého fyzioterapeuta.


Takzvaná „nevyléčitelnost“ pro mě nic neznamená, říká reflexní terapeut

„Terapie za vás nic nevyřeší, ale možná vám dodá sílu, abyste to vyřešili sami,“ říká Josef Vrba. Na vzrůst malý muž, avšak – jak zjišťuji později - velký svými znalostmi a dovednostmi.


Josef Vrba

Josef Vrba vystudoval Školu reflexní terapie Julia Patakyho.


Objevte základní tipy pro výrobu a nákup esenciálních olejů

Byť sílu esenciálních olejů uznávali už lidé ve starověku, v současnosti jsou pro mnoho z nás stále záhadou.


Trénink na procítění emocí a znovuobnovení jejich proudu

Často své živoucí emoce potlačujeme a snažíme se před nimi unikat a distancovat se od nich.