Foto: Shutterstock

Podporují esenciální oleje imunitu?

Správně fungující imunitní systém je základem zdraví. Pokud je oslabený, jsme náchylnější k infekcím a rozvoji nemocí, a proto je dělat vše pro to, aby imunitní systém fungoval „na plný výkon“.

Zveřejněno: 11.01.22

O esenciálních olejích jste možná už slyšeli. Víte také, že mohou účinně podpořit váš imunitní systém? V tomto článku se podíváme na fakta, která byla o spojení mezi imunitou a esenciálními oleji již zjištěna.

Imunitní systém je komplexní mechanismus buněk a tkání, který chrání tělo před patogeny, jako jsou viry, bakterie, plísně, parazité nebo rakovinotvorné buňky. Imunitní systém se aktivuje tehdy, když v těle detekuje škodlivé cizorodé látky. Existují dva typy imunitní odpovědi – vrozená a adaptivní. Přestože spolu úzce souvisí, každá z nich má trochu jinou funkci. Zjednodušeně řečeno: vrozená imunita může aktivovat imunitu adaptivní. Ta je spojována s pamětí ve smyslu, jak bude imunitní systém reagovat na obdobný podnět v budoucnu.

Co víme o esenciálních olejích ve vztahu k imunitě?

Esenciální oleje jsou koncentrované výtažky z různých rostlin. Typicky se esenciální oleje používány v aromaterapii – inhalují se nebo ve formě roztoku vtírají do pokožky. Účelem je například redukce stresu, podpora spánku nebo úleva od bolesti.

Jedním z účinků, které esenciální oleje mají, je to, jakým způsobem reaguje imunitní systém, to je označováno jako imunomodulace – stimulace konkrétních součástí imunitního systému, zvyšování aktivity specifických imunitních buněk atd.

Které esenciální oleje podporují imunitní systém nejúčinněji?

Nutno podotknout, že naprostá většina těchto informací má původ v osobní zkušenosti uživatelů esenciálních olejů, nepochází z vědeckých výzkumů. Jinými slovy, dosavadní výzkumy v této oblasti jsou velmi omezené. Některé studie ale naznačují, že účinek konkrétních éterických olejů by bylo vhodné prozkoumat podrobněji.

Eukalyptus

Eukalyptový olej pochází z listů rostliny blahovičníku (Eucalyptus globulus). Má protizánětlivé a antioxidační účinky a je hojně užíván při kašli a dalších respiračních onemocněních. Některé výzkumy naznačují, že eukalyptový olej podporuje fagocytózu – proces, kterým imunitní systém ničí patogenní buňky. Zároveň snižuje hladinu cytokinů, které jsou spojovány se zánětlivými procesy.

Hřebíček

Hřebíček esenciální olej pochází ze sušených květů rostliny Syzygium aromaticum. Má protizánětlivé, antioxidační účinky a ulevuje od bolesti. Tradiční medicína jej používá už stovky let k úlevě od bolesti a k podpoře hojení ran.

Levandule

Levandulový esenciální olej je získáván z květů rostliny Lavandula angustifolia. Má protizánětlivé, antimikrobiální účinky, omezuje stres a příznivě působí na prožívání úzkosti, podporuje spánek a ulevuje od kožních problémů. Levandulový esenciální olej vylepšuje některé znaky imunitní funkce.

Tea tree

Tea tree esenciální olej  se získává z rostliny Melaleuca alternifolia. Má antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Historicky je užíván v souvislosti s řadou potíží, jako jsou například kožní problémy a respirační onemocnění.

Jak jinak podpořit imunitní systém

Účinky esenciálních olejů musí teprve být řádně prozkoumány, existuje však řada dalších zůsobů, jak imunitní systém podpořit, například:

  • Vyvážená strava:
  • Užívání vhodných doplňků stravy
  • Udržování dopovídající tělesné hmotnosti
  • Omezení stresu
  • Dostatek spánku
  • Pravidelné cvičení
  • Přiměřené míra pití alkoholických nápojů
  • Skoncování s kouřením

Sečteno a podtrženo

Některé výzkumy, týkající se esenciálních olejů, naznačují, že esenciální oleje zlepšují fungování imunitního systému. Jde zejména o olej eukalyptový, hřebíčkový, levandulový a tea tree. Většina dosud provedených výzkumů byla provedena buď na zvířatech nebo v laboratorních podmínkách. Z toho důvodu je nutno na výzkumu dále pracovat.

Než budou dostupné informace v relevantním rozsahu, k podpoření imunity lze využít mnoha doposud známých způsobů, které jsou popsány výše.

 

ZDROJ

Související

Jsou probiotika plusem pro imunitní systém?

Potraviny, které mají vliv na kvalitu střevní mikroflóry, působí pravděpodobně příznivě nejen na trávicí potíže – potvrzují to nejnovější výzkumy.


Voda s citronem – kudy teče, tudy léčí

Mnoho zdrojů tvrdí, že pití vody s citronem má neoddiskutovatelné pozitivní účinky na zdraví i na snižování tělesné hmotnosti. Ale co na to výzkum?


Otužování po česku 6: Za bójky v ledové Vltavě

3,4 stupně má Vltava u Národního divadla v Praze. Klepu se. Jsem šťastný. Uplaval jsem trasu kolem dvou bójek, dlouhou 300 metrů. A teploty padají ještě níž. Toto je šestý a závěrečný díl reportážního seriálu Otužování po česku.


Čím více tetování, tím lepší imunita?

Pokud patříte do skupiny lidí, pro které je “tetování” sprostý výraz, pamatujte si, že čím více jej na sobě máte, tím lépe vaše tělo snáší bolest a účinně tak podporuje váš imunitní systém. Alespoň to tvrdí nový výzkum z University of Alabama.


Imunitní systém a alergie

Imunitní systém je obranný systém organismu vůči patogenům jako jsou viry, bakterie nebo parazité. Hlavní složkou imunitního systému jsou bílé krvinky.