Foto: Marek Musil

Objevte základní tipy pro výrobu a nákup esenciálních olejů

Byť sílu esenciálních olejů uznávali už lidé ve starověku, v současnosti jsou pro mnoho z nás stále záhadou.

Zveřejněno: 03.10.21

Termín „esenciální olej“ představuje ve skutečnosti zkratku anglického slova „quintessential“ neboli kvintesence. A co to znamená? Podle Aristotela se veškerá hmota skládá ze čtyř prvků - z ohně, vzduchu, země a vody. Pátý prvek, ona kvintesence, je považován za ducha či životní sílu. Než lidé pochopili vědu o extrakci, věřilo se, že výrobou esenciálních olejů je možné získat právě samotnou podstatu ducha rostliny.

Byť naše kultura se k víře o moudrosti rostlin příliš nehlásí, popularita esenciálních olejů neustále roste a není se čemu divit. Mnoho z nás už se totiž na vlastní nos i kůži přesvědčilo o tom, že esenciální oleje nám mohou opravdu pomáhat – psychicky i fyzicky. A jak se přesně se takový olej dostane z rostliny do lahve? Až pochopíte proces výroby, zaručujeme vám, že každou kapku budete milovat ještě víc.

Jak vznikají?

Esenciální oleje se vyrábí takzvanou extrakcí, což je obecně proces získávání silic z rostlinné hmoty. Extrakce může probíhat hned několika rozličnými způsoby, přičemž ty nejdůležitější dva si nyní ukážeme.

Destilace

Destilace je nejběžnější a nejstarší metodou (asi 5000 let starou!) extrakce esenciálních olejů. Během destilace je rostlinný materiál umístěn do destilačního zařízení, které se následně utěsní. V závislosti na typu metody pára či voda a pára projdou rostlinným materiálem, a tím z něj vytáhnou jeho těkavé složky. Ty se pak pohybují spojovacím potrubím až do kondenzátoru, který je následně ochlazuje zpět do kapalné formy. Kapalina se poté shromáždí.

Protože voda a olej se nikdy nesmíchají, lze poté esenciální olej sesbírat z hladiny získané vody. Jiné esenciální oleje jsou těžší než voda a nachází se tedy pod hladinou. Příkladem je hřebíčkový esenciální olej. Zbylá voda se běžně nazývá hydrosol či destilát.

Lisování za studena

Toto je čistě mechanický proces, který se obecně používá zejména u citrusů, jako jsou pomeranče, grapefruity, limetky či citrony, protože u nich jsou oleje obsaženy ve slupce. Je to zábavná metoda, kterou si můžete vyzkoušet i sami doma.

Nejprve máčejte kúru z citrusů (ideálně v bio kvalitě) v teplé vodě, dokud nezměkne. Poté ji vyjměte a vložte na prkénko či do velké mísy s plochým dnem. Nyní vezměte houbičku či čistý savý hadřík a přiložte jej na vnější stranu kúry, aby látka či houbička nasála veškerou tekutinu. Nakonec vyždímejte nad čistou miskou a chvíli počkejte, než se oddělí voda a olej. A pak – voilá, máte domácí citrusový esenciální olej.

Nutno poznamenat, že tato metoda není profesionální. Pokud tedy ve vašem oleji zůstane voda, potenciálně tam mohou po určité době vznikat bakterie a plísně. Ideální je tedy získaný olej použít okamžitě, nebo jej přidat do kosmetického produktu, který už obsahuje konzervanty.

Další podobnou variantu na výrobu citrusového oleje podomácku najdete zde:


 

Jak poznat kvalitu?

Většina z nás pochopitelně nedisponuje potřebným náčiním ani dostatkem času a peněz k tomu, aby esenciální oleje vyráběla sama doma. Naštěstí už je na trhu nyní nepřeberné množství různých výrobců, kteří nabízí nespočet variant. Jak ale odlišit kvalitní produkt od falešného, když je na trhu tolik pančovaných, tedy ředěných olejů?

„Zda olej obsahuje nějaké přídatné složky, je bohužel často těžké poznat, a to dokonce i jednodušší laboratorní analýzou. Tím pochopitelně nemyslím některé oleje v DMku nebo u Vietnamců, kde se například prodává růžový esenciální olej za 28 korun, přitom 5 mililitrů pravého stojí deset tisíc. Tam je jasné i laikovi, že jde o chemii. Doporučuji tedy volit dle výrobce a zvolit takového, který kvalitu dokládá nezávislými testy a certifikáty,“ říká lékařka Pavla Rozínková, která esenciální oleje využívá ve své praxi.

Oddělit zrno od plev vám mohou pomoci i následující tipy

 • Přečtěte si etiketu: Měl by tam být uvedený běžný i latinský název rostliny použité k výrobě oleje, stejně tak i to, jaké části rostlin byly použity, jak byla extrahována a jak pěstována (například organicky, tradičně…). Štítek by měl také uvádět, že se jedná o 100 % čistý esenciální olej. Pokud je tam uvedeno pouze esenciální olej, jde obvykle o předem namíchanou směs esenciálních olejů do základního nosného oleje, jako je například jojobový olej.

 • Ověřte zdroj: Mělo by být jasné, odkud olej pochází. Pokud štítek přímo neuvádí zemi původu, měla by být uvedena například na webových stránkách společnosti, která olej vyrábí.

 • Porovnejte ceny: Jak už bylo naznačeno, za pravý esenciální olej si připlatíte. Předtím, než zvolíte konkrétní značku, srovnejte ceny od několika výrobců a až poté se rozhodněte. 

Na co se který hodí?

Nakonec pro inspiraci přidáváme soupis deseti nejoblíbenějších esenciálních olejů a tipy, na co je můžete použít.

 • Máta – navyšuje energii organismu, podporuje trávení
 • Levandule – ulevuje od stresu, podporuje zdravý spánek
 • Santalové dřevo – zklidňuje nervy a pomáhá se soustředěním
 • Bergamot – vhodný proti stresu, při kožních problémech jako jsou ekzémy
 • Růže – zlepšuje náladu, redukuje úzkosti, má omlazující účinky
 • Heřmánek – zlepšuje náladu, podporuje relaxaci
 • Ylang-Ylang – používá se k léčbě bolestí hlavy, nevolnosti a kožních onemocnění
 • Tea Tree – bojuje proti infekcím a posiluje imunitu
 • Jasmín – pomáhá při depresích, podporuje ženy v těhotenství a libido
 • Citron – podporuje trávení, pomáhá zlepšit náladu, účinkuje na migrény

Mohou esenciální oleje skutečně léčit zdravotní problémy? Fungují i na úzkosti či na záchvaty vzteku? Jakým způsobem nás tyto produkty omlazují a má jejich užívání nějaká rizika? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v rozhovoru s lékařkou Pavlou Rozínkovou.

Související

5 inspirativních bylinkových tipů

O své zkušenosti na využití bylinek a jejich ozdravného potenciálu se dělí Andrea a Juraj Dovalovi, inspirativní manželé a rodiče čtyř dětí. Andrea je učitelka a redaktorka, Juraj je husitský biskup brněnské diecéze.


Bylinkaření skrze historii a tradice

Bylinkaření jako metoda? Netradičně v této sekci přinášíme informace formou rozhovoru. Od extraktů zpět k celku, co je pro nás nejlepší, a hlavně pozor na otravu! Bylinkami provázejí Andrea a Juraj Dovalovi. Andrea je učitelka a redaktorka, Juraj je husitský biskup.


Pro zdraví? Bylinkové tinktury i chilli

Díky léčení svých čtyř dětí se Andrea a Juraj Dovalovi kdysi dostali k bylinkám a jejich ozdravujícím účinkům. Andrea je učitelka a redaktorka, Juraj je husitský biskup brněnské diecéze. Společně přibližují tinktury, inhalaci i konzumaci.


Andrea a Juraj Jordán Dovalovi

Juraj Jordán Dovala Kněz, bylinkář, ale i hudebník. Biskup Církve československé husitské v Brně, který je zároveň farářem v Hodoníně. Věnuje se meditaci a duchovní cestě skoro třicet let. Zajímají ho byliny a alternativní cesta života jako součást jeho duše. Podle svých slov má v srdci navíc...


Seriál otužování po česku: 2. Nejseš Wim Hof, plav!

Brrr. Jsem v tom po uši. V ledové Vltavě. Podle jiných je voda jako kafe. V první půlce října píšu druhý díl reportážního seriálu Otužování po česku. Přidejte se.