Foto: Shutterstock

Marma terapie? Začněte dýcháním

Koho zaujala marma terapie a rád by si něco vyzkoušel teď hned, může praktikovat plný jógový dech. Jeho zvládnutí je totiž základem pro to, aby metoda dobře fungovala. “Nemohu totiž doporučit, aby kdokoliv bez předchozí zkušenosti sám doma zkoušel techniky marma terapie na základě teoretického návodu,” říká body terapeutka Andrea Knotková.

Zveřejněno: 12.10.21

Z jejího pohledu to není bezpečné ani žádoucí. “V případě zájmu je možné absolvovat workshop, kde představuji základy této nauky, a který pravidelně pořádám na různých místech v republice. U této metody je opravdu důležité přímé předání. Takto jsem se jí naučila a ctím linii, ze které pochází a to jak mi byla marma terapie předána,” podotýká a doporučuje tip pro úplný začátek:

Plný jógový dech

Krok 1

Lehněte si na záda a na podbřišek si položte nějaký předmět, například knížku.

Krok 2

Jednu dlaň si položte ze strany na spodní žebra a druhou na prsní sval, tak aby se prsty dotýkaly klíční kosti.

Krok 3

Začněte zhluboka nadechovat a nechte výdech, ať vypustí všechen vzduch z vašeho těla ven. Sledujte, že při nádechu nejprve stoupá váš podbřišek a s ním i knížka, poté se začíná roztahovat spodní část vaší hrudi a žebra se otvírají do strany (to mapujete jednou dlaní) a nakonec vystoupá vzhůru do horní části hrudníku, což pocítíte tak, že klíční kost pod prsty stoupá vzhůru (na druhé dlani). Dech nepřesouváte ze spodních plicních laloků do těch horních, ale nadechujete skutečně do plných plic. To si ověříte tak, že po celou dobu nádechu kniha na vašem břiše nezačne klesat, vystoupá vzhůru a zůstane tam až do výdechu.

Krok 4

S výdechem se opět celé plíce vypustí a je jedno zda shora dolů či zespoda nahoru. Sledujte, jaký je váš způsob dechu. Všímejte si “khumbak” - dechových pauz po nádechu a po výdechu.

“Tuto praxi je vhodné dělat denně alespoň několik minut a je jedno v jakou denní dobu. Když se vám bude dařit plný jógový dech vleže, zkuste ho též vsedě či ve stoje, v tramvaji nebo při chůzi. Může to být nová výzva,” dodává body terapeutka Andrea Knotková, která se věnuje marma terapii, maitri dýchání i józe.

Související

Seriál otužování po česku: 2. Nejseš Wim Hof, plav!

Brrr. Jsem v tom po uši. V ledové Vltavě. Podle jiných je voda jako kafe. V první půlce října píšu druhý díl reportážního seriálu Otužování po česku. Přidejte se.


Marma terapie - Indické léčení staré tisíce let

Marma terapie je terapeutická metoda práce s tělem, která pomáhá aktivovat v člověku vlastní schopnost se vyléčit, být v dobré duševní i fyzické kondici a rovnováze. “Slovo marma pochází za sanskrtského pojmu mru nebo marr, které znamenají usmrtit, a také tajemství,” říká body terapeutka Andrea...


Tlak je v marma terapii nutný

Andreu Knotkovou vždy fascinovala práce s tělem, tak se skrze práci s jogou a jogovou terapií přesunula do oblasti body terapie. “A začala jsem hledat školu, kde bych se tajemné učení marma terapie mohla naučit,” vzpomíná na své začátky s touto metodou, kterou studovala v Indii.


Andrea Knotková

Andrea Knotková Body terapeutka a jógová terapeutka v Praze a v Řevnicích. Vede skupinové lekce a pobyty s jógou převážně v Čechách a Indii. Pracuje s marma terapií, což je učení, které pochází z Indie. Od roku 2009 se věnuje maitri dýchání a je pro ni vždy zážitkem, vede skupinová i individuální...


Objevte základní tipy pro výrobu a nákup esenciálních olejů

Byť sílu esenciálních olejů uznávali už lidé ve starověku, v současnosti jsou pro mnoho z nás stále záhadou.