Foto: Shutterstock

Jak kurkuma prospívá našemu tělu?

V posledních několika letech se ve světě zdraví a krásy rozvinula posedlost určitým žlutým kořením. Na blozích o zdraví a v hipsterských kavárnách se o kurkumě píše jako o módním trendu a její milovníci ji přidávají prostě všude.

Zveřejněno: 23.08.21

A co je vlastně na této žluté ingredienci tak zvláštního? Mezi zdraví prospěšné účinky kurkumy patří zmírňování zánětů a podpora trávení. Pojďme se podívat, co ale kurkuma skutečně dělá a kolik bychom jí měli konzumovat.

Co to vlastně je kurkuma?

Jak již pravděpodobně víte, kurkuma je jasně žluté koření, které se již tisíce let používá jako přísada do kuchyně. Nicméně již od starověku se používá také jako léčivá rostlina. Kurkuma se získává z kořene rostliny kurkumovníku a je příbuzná se zázvorem, protože oba patří do čeledi zázvorovitých.

Výrazná barva kurkumy pochází z kurkuminu, který je považován za složku koření s blahodárnými účinky na zdraví. Bylo prokázáno, že kurkumin má protizánětlivé účinky a podporuje trávení.

Kromě známého žlutého prášku je kurkuma k dostání ve formě kapslí, čajů, esenciálních olejů, peelingů a dokonce v pleťových maskách. Vědci zjistili, že černý pepř pomáhá tělu vstřebávat kurkumin, a proto se někdy můžete setkat s tím, že se tyto dvě složky v potravinářských výrobcích kombinují.

Jaké jsou zdravotní účinky kurkumy?

Tradiční ájurvédská medicína, která pochází z Indie, kurkumu pro její zdravotní účinky oslavuje již tisíce let. Dnes toto tvrzení začínají potvrzovat i klinické studie zabývající se účinky kurkuminu.

Snižování zánětů

V roce 2013 studie zjistila, že kurkumin může pomáhat snižovat záněty a otoky. Vědci se domnívají, že tento účinek má proto, že blokuje bílkoviny, které v těle vytvářejí zánět.

Ochrana kloubů

Protizánětlivý účinek kurkuminu by mohl mít také vliv na prevenci opotřebování kloubů. Studie z roku 2016 v časopise Journal of Medicinal Food ukázala, že kurkumin může zmírnit příznaky artritidy, včetně potíží s pohybem a ztuhlostí kloubů.

Zlepšuje trávení

Existují i názory, že kurkumin prospívá zdraví střev a může zmírnit nadměrnou plynatost, bolesti břicha a nadýmání. Ve studii Nottinghamské univerzity z roku 2013 bylo zjištěno, že kurkumin stimuluje žlučník, což vede k větší produkci žluči, která je základní látkou potřebnou k rozkladu tuků v potravinách.

Kolik kurkumy bych měl denně užívat?

Přestože pro kurkumu v současné době neexistuje žádný referenční příjem živin (RNI), dbejte na to, abyste nepřekračovali dávkování uvedené na etiketě. Naproti tomu pro kurkumin již RNI existuje: Světová zdravotnická organizace doporučuje až 3 mg kurkuminoidů na 1 kg tělesné hmotnosti. Průměrný denní příjem v indické stravě je však mnohem vyšší a dosahuje 60-100 mg na 1 kg tělesné hmotnosti.

Studie americké Central Michigan University z roku 2017 uvádí, že důležitá sloučenina v černém pepři, piperin, může zvýšit schopnost těla absorbovat kurkumin o 2000 %. Pokud tedy chcete zvýšit přínos kurkumy, užívejte ji s černým pepřem.

Bezpečnost kurkumy zatím nebyla testována u dětí mladších 12 let ani u těhotných či kojících žen. A co je důležité, pokud se u vás po užívání kurkumy objeví nežádoucí vedlejší účinky, včetně žaludečních potíží, průjmu, žluté stolice, bolestí hlavy nebo kožní vyrážky, měli byste její užívání okamžitě přerušit a vyhledat lékaře.

Související

Marma terapie? Začněte dýcháním

Koho zaujala marma terapie a rád by si něco vyzkoušel teď hned, může praktikovat plný jógový dech. Jeho zvládnutí je totiž základem pro to, aby metoda dobře fungovala. “Nemohu totiž doporučit, aby kdokoliv bez předchozí zkušenosti sám doma zkoušel techniky marma terapie na základě teoretického...


Marma terepie - Indické léčení staré tisíce let

Marma terapie je terapeutická metoda práce s tělem, která pomáhá aktivovat v člověku vlastní schopnost se vyléčit, být v dobré duševní i fyzické kondici a rovnováze. “Slovo marma pochází za sanskrtského pojmu mru nebo marr, které znamenají usmrtit, a také tajemství,” říká body terapeutka Andrea...


Tlak je v marma terapii nutný

Andreu Knotkovou vždy fascinovala práce s tělem, tak se skrze práci s jogou a jogovou terapií přesunula do oblasti body terapie. “A začala jsem hledat školu, kde bych se tajemné učení marma terapie mohla naučit,” vzpomíná na své začátky s touto metodou, kterou studovala v Indii.


Objevte základní tipy pro výrobu a nákup esenciálních olejů

Byť sílu esenciálních olejů uznávali už lidé ve starověku, v současnosti jsou pro mnoho z nás stále záhadou.


MUDr. Pavla Rozínková

Vystudovala 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Ihned po dokončení studií nastoupila do Institutu pro celostní medicínu a poté si otevřela vlastní zdravotnické zařízení zaměřené na prevenci (Cherubín).