Foto: Shutterstock

Čtyři nejlepší přírodní léky na kocovinu

Nenechte si kocovinou a bolestí hlavy zkazit den po vydařeném večírku. Vědci zjistili, že existuje spoustu přírodních produktů, které vám pomohou s kocovinou zatočit.

Zveřejněno: 18.01.22

Pokud pijete alkohol, pravděpodobně jste někdy v životě kocovinu zažili. Ale co ji způsobuje? Příznaky kocoviny jako jsou sucho v ústech, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, závratě, třesavka či špatná nálada se obvykle projeví, když obsah alkoholu v krvi (BAC) výrazně klesne, což je obvykle ráno po konzumaci alkoholu. Při poklesu BAC je potlačena tvorba glukózy, což způsobuje, že se cítíte slabí a rozladění. Alkohol také zvyšuje hladinu acetaldehydu, který vzniká při odbourávání etanolu v těle. Ten je až 30krát toxičtější než samotný etanol. 

Nevolnost, návaly horka a zrychlený tep, vítejte v pekle

Naštěstí nemusíte ležet celý den v zatemněné místnosti a přát si, aby přišel zítřek. Existují výzkumy, které potvrzují, že následující vědecky podložené přírodní produkty by vám mohly pomoci, jak se z kocoviny dostat. Poděkujte nám později...

Ostropestřec mariánský, lék pro vaše játra

Již téměř 2000 let lidé věří v sílu tohoto bylinného léku, který chrání jejich játra před toxiny. Výzkumy zjistily, že ostropestřec mariánský může pomoci lidem s onemocněním jater, které byly způsobeny alkoholem. Semena ostropestřce mariánského obsahují bioflavonoidy zvané silymarin a silybin. Nejaktivnější složka silymarinu, zabraňuje navázání toxinů na jaterní buňky a neutralizuje volné radikály. V důsledku těchto protizánětlivých účinků bylo vědci v roce 2012 zjištěno, že silymarin "významně prodloužil život pacientů s jaterní cirhózou.

N-acetylcystein omezuje poškození jater

Aminokyselina n-acetylcystein neboli NAC je nováčkem mezi přírodními léky na kocovinu. Tato sloučenina, která se nachází v některých potravinách bohatých na bílkoviny, snižuje škody způsobené alkoholem. Studie z roku 2009 dospěla k závěru, že má "slibnou terapeutickou hodnotu pro potlačení nepříznivých účinků vyvolaných etanolem". Působí tak, že zvyšuje produkci antioxidantu glutathionu, podporuje rychlejší spalování alkoholu a zároveň snižuje poškození. Studie z roku 2003 toto tvrzení potvrzuje. Vědci zjistili, že rostoucí počet důkazů ukazuje, že NAC snižuje poškození volnými radikály, které jsou způsobené etanolem. Dokonce dospěli k takovému závěru, že n-acetylcystein by mohl být "bezpečnou, levnou a účinnou možností při léčbě poškození jater".

Zelený čaj pro vaši hlavu

Komplexní analýza z roku 2015 se zabývala vlivem zeleného čaje na zdraví jater člověka a dospěla k závěru, že tento zdravý nápoj má "ochranný faktor proti jaternímu onemocnění". Bonusem je i to, že obsahuje kofein: tento stimulant může zmírnit celkovou únavu a bolesti hlavy, které následují po alkoholové noci. Pokud nesnášíte výraznou chuť zeleného čaje, stejný efekt vám přinese i ve formě doplňku stravy.

Zázvor proti nevolnosti

Zázvor je přírodní lék, který se používá již po staletí. V roce 2015 vědci analyzovali důkazy, aby posoudili, zda je zázvor opravdu prospěšný při nevolnosti vyvolané kocovinou, a dospěli k závěru, že tento skromný kořen je "slibnou léčbou nevolnosti a zvracení v různých klinických podmínkách". S tím souhlasí i NHS (National Health Service), podle níž konzumace potravin obsahujících zázvor může pomoci zastavit pocit nevolnosti.

 

ZDROJ

Související

7 vážně divných způsobů, jak zůstat zdravý

Všichni už jsme slyšeli o antioxidantech a ti skalní s posvátnou úctou sledují, každodenní příjem vitamínu C. Ale je to opravdu to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat, pokud se nechceme uprostřed noci budit v propoceném pyžamu a knedlíkem v krku? Přinášíme vám několik vážně divných, leč účinných...


5 inspirativních bylinkových tipů

O své zkušenosti na využití bylinek a jejich ozdravného potenciálu se dělí Andrea a Juraj Dovalovi, inspirativní manželé a rodiče čtyř dětí. Andrea je učitelka a redaktorka, Juraj je husitský biskup brněnské diecéze.


Bylinkaření skrze historii a tradice

Bylinkaření jako metoda? Netradičně v této sekci přinášíme informace formou rozhovoru. Od extraktů zpět k celku, co je pro nás nejlepší, a hlavně pozor na otravu! Bylinkami provázejí Andrea a Juraj Dovalovi. Andrea je učitelka a redaktorka, Juraj je husitský biskup.


Pro zdraví? Bylinkové tinktury i chilli

Díky léčení svých čtyř dětí se Andrea a Juraj Dovalovi kdysi dostali k bylinkám a jejich ozdravujícím účinkům. Andrea je učitelka a redaktorka, Juraj je husitský biskup brněnské diecéze. Společně přibližují tinktury, inhalaci i konzumaci.


Andrea a Juraj Jordán Dovalovi

Juraj Jordán Dovala Kněz, bylinkář, ale i hudebník. Biskup Církve československé husitské v Brně, který je zároveň farářem v Hodoníně. Věnuje se meditaci a duchovní cestě skoro třicet let. Zajímají ho byliny a alternativní cesta života jako součást jeho duše. Podle svých slov má v srdci navíc...